Abban az esetben kérhetünk fizetési kedvezményt, ha valamilyen méltányolható gazdasági vagy személyes okból határidőre nem tudjuk teljesíteni befizetési kötelezettségeinket.
Fizetési kedvezményt a fizetési kötelezettség:
- halasztására,
- részletfizetésére,
- mérséklésére illetve elengedésére, lehet kérni.
A fizetési kedvezmény iránti kérelmet a FAM01 űrlapon lehet benyújtani. Az elektronikus kapcsolattartásra kötelezett adózónak az eljárásban minden beadványát, nyilatkozatát elektronikusan kell benyújtania.
Az elektronikus kapcsolattartásra nem kötelezett adózók is választhatják a kérelemnek a fenti adatlap használatával, elektronikusan, Ügyfélkapun keresztüli beküldését, vagy dönthetnek a papíralapú beküldés mellett is, levél formában vagy a NAV internetes honlapján az
„Adatlapok fizetési könnyítésre és/vagy mérséklésre irányuló kérelmek elbírálásához” menüpontban elérhető adatlap kitöltésével.
Papíralapú kérelmeket az illetékes megyei Adó- és Vámigazgatóság Fizetési Kedvezmények Osztályára kell benyújtani.
Az elsőfokú eljárás illetékmentes.
Automatikus részletfizetés
Miért is előnyös?
A NAV pótlékmentes részletfizetést engedélyezhet az adózó jövedelmi és vagyoni viszonyainak vizsgálata nélkül. Nem kell sok oldalas kérelmet kitölteni, csupán jelölnünk kell az első oldalon, hogy automatikus részletfizetést kérünk, és a Nyilatkozat oldalon azt kell beírnunk hány hónapra szeretnénk a részletfizetést, ennyi az egész.
Ki kérheti?
Azon magánszemélyek – ideértve az egyéni vállalkozót és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyt is – jogosultak, akiknek az adótartozása nem haladja meg az 1 000 000 forintot.
A részletfizetés:
- naptári évente egy alkalommal,
- legfeljebb 12 hónapos futamidőre kérhető
Milyen adónemekre nem kérhető részletfizetés?
- a magánszemélyek jövedelemadójának előlegére,
- a levont jövedelemadóra,
- és a magánszemélytől levont járulékokra.
Érvényét veszíti az automatikus részletfizetés:
- ha az adózó a részleteket nem teljesíti.
- ebben az esetben a még fennálló tartozást késedelmi pótlékkal együtt, egy összegben kell megfizetni.
Tartozás mérséklése, elengedése
- Adó csak magánszemélyeknél mérsékelhető vagy engedhető el, de ekkor sincs lehetőség a kifizető által természetes személytől levont adó- és járuléktartozás mérséklésére vagy elengedésére.
- Magánszemély adózónál a kérelem elbírálásakor a NAV azt mérlegeli, hogy a tartozás megfizetése súlyosan veszélyezteti-e az adózó és a vele együtt élő hozzátartozók megélhetését.
- Az egyéni vállalkozó kérelmét az abban hivatkozott indokokra figyelemmel bírálja el a NAV. Ilyen indok lehet a megélhetés súlyos veszélyeztetettsége, illetve a gazdálkodási tevékenység ellehetetlenülése. De kizárólag a pótlék- és bírságtartozás mérséklésére vagy elengedésére van lehetőség.
Elbíráláskor a NAV figyelembe veszi:
- a mindennapi megélhetés költségeit,
- a rezsiköltségeket,
- a lakást terhelő hitel havi törlesztőrészletét,
- a közös háztartáson kívül élő hozzátartozó igazolt támogatását,
- a tartósan beteg, fogyatékos családtag ellátásával kapcsolatos többletköltségeket.
A nyomtatvány kitöltésekor kell ezeket az adatokat szerepeltetni.
Részletfizetés, fizetési halasztás
Mikor engedélyezhető részletfizetés, halasztás?
- az adósnak fizetési nehézsége áll fenn, és e miatt a tartozások azonnali vagy egyösszegű megfizetésére nem képes,
- a fizetési nehézség kialakulása a kérelmezőnek nem róható fel, vagy annak elkerülése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható,
- a fizetési nehézség átmeneti jellegű, tehát valószínű, hogy az adótartozást egy későbbi időpontban meg tudja fizetni.
Magánszemélyeknél a felróhatóság ellenére is engedélyezhető a fizetési könnyítés, ha a kérelmező igazolja vagy valószínűsíti, hogy az adó azonnali vagy egyösszegű megfizetése családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire is tekintettel aránytalanul súlyos megterhelést jelent.
Egyéni vállalkozás esetén ki kell tölteni a 09-es adatlapot is, amely a vállalkozás tárgyévet megelőző évi, és az aktuális évi ( három hónapnál nem régebbi) vállalkozói adatait tartalmazza. Bevételeket költségeket, követeléseket, kötelezettségeket kell feltüntetni. A kérelemhez csatolni kell kata adózók esetén a bevételi nyilvántartást.
Nem engedélyezhető fizetési könnyítés:
- a magánszemélyek jövedelemadójának előlegére és a levont jövedelemadóra,
- a kifizető által a magánszemélytől levont járulékokra és
- és a beszedett adóra
Nem engedélyezhető fizetési könnyítés, ha:
- az adózó jövedelmi és vagyoni viszonyai alapján egy összegben is képes volna a tartozások megfizetésére,
- az adózó nem rendelkezik olyan jövedelemmel, illetőleg vagyonnal, amelyből a tartozások későbbi időpontban, vagy részletekben történő megfizetése valószínűsíthető.
Érvényét veszíti a fizetési könnyítés, ha:
- az adózó a részletfizetést, fizetési halasztást nem teljesíti,
- az adózó a kikötött feltételnek nem tesz eleget.
Ha a fizetési könnyítés érvényét veszíti, a még fennálló tartozást késedelmi pótlékkal együtt, egy összegben kell megfizetni.
Ha nem tudunk élni az automatikus részletfizetés lehetőségével, akkor A FAM01-01 lapon tudjuk kiválasztani, hogy mérséklést, részletet, vagy halasztást szeretnénk kérni.